Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aloe Vera v otázkách a odpovědích

16. 3. 2010

ObrazekJaký druh Aloe je nejvhodnější???

I když existuje asi 300 druhů této rostliny, z hlediska obsahu cenných látek a účinků je za nejkvalitnější považována Aloe Vera Barbadensis Miller.

 

Jaké části rostliny by se měly používat a jak by to mělo být, aby produkt byl kvalitní???

Aloe Vera má silné šťavnaté listy. Pro nápoj by se měly používat pouze vnější listy staré 4-5let. Z nich se ještě na plantáži stáhne zelená kůže, která se vyhodí. Obsahuje totiž aloin, látku se silně projímavým účinkem (používá se v některých lécích). Správný Aloe Vera gel by tedy žádný aloin obsahovat neměl. Zůstává pouze listová dřeň, průhledná kluzká hmota. Ta se pečlivě lisuje. Vylisovaný gel se stáčí do velkých sudů a hned se mísí se stabilizátory, aby se uchoval čerstvý a zůstaly zachovány účinné látky.

 

Jak by se dále Aloe Vera měla správně zpracovávat?

Chlazené sudy se dopravují do podniku, kde se podle receptur gel dále mísí např. s květovým medem a poté plní do lahví.

 

Proč jsou v nápojích Aloe Vera konzervační látky?

Zákon o potravinách přidávání konzervantů vyžaduje.

 

K čemu je Aloe Vera vůbec dobrá?

Aloe Vera je označována za královnu léčivých rostlin. Je používána po staletí jako přírodní lék a vždy jsou oceňovány její léčivé a ošetřující schopnosti. Používá se jako prevence různých onemocnění i jako doplňková léčba nemocí již rozvinutých.

 

V jakém množství a jak dlouho může být Aloe Vera Gel užíván?

Aloe Vera Gel můžete preventivně užívat po celý život. Doporučené množství je 3x denně po 30ml. Ve zvláštních životních situacích (onemocnění apod.) lze dávkování zvýšit, je však potřeba konzultovat tuto skutečnost s ošetřujícím lékařem.

 

Jak pomáhá Aloe Vera při těžkých chronických onemocněních? Není třeba již užívat žádné jiné léky?

Každé těžké onemocnění musí být zásadně nejdříve svěřeno do péče lékaře. Aloe Vera Gel není lék, ale "jen" zdravá potravina. Hodí se tedy zejména k prevenci nebo jako podpůrný prostředek léčebné terapie.

 

Jak je to s konzumací horkých jídel a nápojů před užitím Aloe Vera Gelu nebo po něm?

Aby byl zaručen optimální příjem životodárných látek Aloe Vera Gelu, doporučujeme nekonzumovat cca 15 minut před užitím nápoje a po něm žádné horké tekutiny a jídla, stejně jako tabákové výrobky a alkohol.

 

Je nápoj vhodný pro děti?

Ano, doporučujeme však podávat dětem od 3 let. Důvodem je především to, že žádné dítě by nemělo být donucováno k něčemu, co mu nevyhovuje, a právě mírně nahořsklá chuť nápoje mu nemusí chutnat. Množství nápoje pro děti nesmí překročit dávku 20ml 1x denně. Pro dosažení ještě příjemnější chuti lze nápoj míchat s vodou nebo ovocnou šťávou.

 

Je Aloe Vera Gel vhodný pro těhotné a kojící ženy?

Těhotné a kojící ženy by neměly Aloe Vera Gel užívat, případně by měly užívání konzultovat s příslušným lékařem. Nápoj totiž výrazně podporuje činnost žaludku a střev, což není v daném případě příliš žádoucí.

 

Mohou Aloe Vera Gel užívat lidé s transplantovanými orgány?

Lidé s transplantovanými orgány užívat Aloe Vera Gel nemohou. Nápoj výrazně podporuje imunitní systém, což je u daného stavu naprosto nežádoucí.

 

Je možné užívat Aloe Vera Gel při různých onemocněních či indispozicích?

Vzhledem k tomu, že každý konkrétní případ je zcela individuální, je vždy nutná porada s ošetřujícím lékařem. Obecně však platí, že Aloe Vera Gel lze užívat v situacích, kdy je žádoucí posílit aktivitu imunitního systému a povzbudit látkovou výměnu.  Konkrétní problém však nejlépe posoudí odborník, proto je doporučeno užívání vždy konzultovat s lékařem.