Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vliv Colostra při sportovním tréninku

18. 3. 2010

Colostrum je hodnotným výživným přípravkem také pro osoby, které chtějí "zdokonalit" svoji postavu prostřednictvím sportovní aktivity, neboť stimuluje nárůst svalové hmoty. Testy prováděné v USA byly zaměřeny na určení účinku kravského Colostra po 8 týdnech užívání a na stanovení jeho vlivu na organismus, který byl podroben velké fyzické námaze. Test se prováděl na skupině aktivních žen a mužů, z nichž jedna část dostala placebo a druhá Colostrum v denní dávce 20g. Každý z účastníhů testu musel podávat intenzivní fyzické výkony minimálně 3x týdně. Ve skupině osob užívajících palcebo došlo k zásadnímu nárůstu hmotnosti (2,11kg), zatímco u osob, které užívaly colostrum došlo k zásadnímu přírůstku svalové hmoty (1,49kg). Z toho vyplývá, že u žen i mužů, které podávají velké fyzické výkony a zároveň užívají kravské Colostrum, lze pozorovat viditelný přírůstek svalové hmoty.

 

Vrcholoví sportovci mohou profitovat z přítomnosti růstových faktorů v Colostru. Hlavně GH a IGF-1 jsou důležité pro růst svalové hmoty. Imunitní faktory také zajistí prevenci nežádoucích hlavně virových onemocnění během vrcholu sezony, kdy se imunitní systém oslabuje přetěžováním organismu.

Rekreační sportovci, kteří trénují pro zdraví a zlepšení stavby těla, ocení snadnější nárůst svalové hmoty a redukci tuku hlavně v oblsti břicha a trupu. Toto je opět efekt GH a IGF-1 Colostra.

 

Colostrum umožňuje větší počet tréninkových jednotek a má příznivý vliv na tělesnou stavbu. Důvodem jsou přirozené růstové faktory, které částečně zabraňují obourávání bílkovin a urychlují přenos cukrů ve svalech. Z toho vyplývající účinný příjem živin podněcuje buněčné množení a tím nárůst svalů. Pozitivní účinky lze pozorovat také při látkové výměně tuků. Je tak spalován větší objem tuků namísto uhlohydrátů, což je rovněž nadmíru oceňovaný efekt u nadváhy. Z tohoto účinku lze rofitovat, zejména máme-li jen průměrné množství pohybu.

Zmenšují se svalové bolesti a svalová únava. A to vše při největším zatížení. Stoupá snášenlivost zatížení. To vede k lepšímu nastavení tréninku, což má zase velmi pozitivní účinek na motivaci a koncentraci.

 

Mezi lidmi se objevuje mínění, že Colostrum nemá smysl pro člověka, jelikož součinnost obsažených látek je prý zmiňována pouze u telat a nikoliv u člověka. Je to přirozeně vykonstruovaný, velmi teoretický argument a neshoduje se se seriózními vědeckými fakty. Skutečností je, že dobytčí Colostrum odpovídá lidskému z více než 99%, proto působí bezpochyby i u lidí.