Ekzémy
Ekzém je onemocnění kůže, které může postihnout děti i dospělé. Je obvykle červený a svědí, kůže může být velmi suchá, rozpraskaná, mokvající a zanícená. Je několik různých typů ekzému např.: atopický, seborhoický a kontaktní.
Ekzém se projevuje zčervenáním a zduřením kůže, výsevem drobných svědivých pupínků a puchýřků nebo zhrubělou, rozpraskanou a olupující se kůží.
Příčinami ekzému mohou být různé látky přítomné v našem životním prostředí, se kterými člověk přichází denně do styku. Některé vyvolávají ekzém přímým kontaktem s kůží, jiné po vdechnutí nebo po požití. Při vzniku některých ekzémů hraje významnou úlohu dědičnost. Mezi takové patří i ekzém atopický. Možné příčiny tohoto onemocnění jsou někdy vysvětlovány častějším stěhováním lidí do měst nebo větším znečištěním životního prostředí.
Příčina vzniku atopického ekzému, i když není dosud zcela objasněna, závisí na složité souhře četných vrozených, obranných (imunologických), biochemických, psychologických a klimatických mechanismů.
Kůže při ekzému je sušší a dráždivější, snadno na ni působí a přes ni pronikají látky ze zevního prostředí. Kromě toho je v této kůži odchylná nervová reaktivita. Výsledkem je výrazná pohotovost k zánětu a snížený práh pro svědění. Svědění nutí ke škrábání, které ekzém nejen přímo zhoršuje, ale může roznášet po kůži mikroby, tzn. infekci.
Často se s atopickým ekzémem vyskytují i další atopická onemocnění - alergie, jako jsou senná rýma, astma, alergické záněty spojivek, dutin, zažívacího ústrojí, dále kopřivky, migrény.
Přesné příčiny jsou tedy dosud neznámé. Ale rozhodně není jedna. Jedná se o mnoho odchylek – v zásadě je to odchylná reakce imunitního systému a kůže na zevní a vnitřní vlivy.
Imunitní odchylky způsobují vznik vyrážky po vlivech, které u normálního jedince nic nevyvolají. Imunitní systém atopiků rozeznává běžné látky jako cizorodé a škodlivé a namíří proti nim svou reakci. V jejím důsledku pak dojde k zánětu a poškození kožních buněk, což se projeví svěděním, zánětem, tvorbou pupínků a puchýřků atd.
Kožní odchylky jsou dány nedostatečnou a odchylnou tvorbou kožních tuků, což se projevuje suchostí kůže, neschopností vázat vodu a snížením ochranné kožní bariéry, což umožňuje průnik alergenů, mikrobů a jiných látek. Nervové odchylky se projevují jako zvýšená svědivost, citlivost a dráždivost kůže.
Aloe Vera spouští detoxikační vnitřní procesy. Léčí komplexně, tedy celkově a do hloubky. Významně se podílí na tlumení zánětů.
Největší výhodou užívání Aloe Vera gelu při jakékoliv nemoci je to, že nemá žádné vedlejší účinky. Aloe Vera nezatěžuje ledviny, játra a v podstatě celý organismus jako to umí většina chemických medikamentů.
Aloe Vera obnovuje průchodnost i těch nejjemnějších kapilárek, prostřednictvím nich se okysličená krev dostává až k samotným buňkám. Tam kde opět funguje zásobování krví a kyslíkem, mohou opět regenerovat tkáně, buňky i orgány. Tedy i sliznice a střevní stěny, které velmi souvisí s imunitou - v podstatě jsou imunitními orgány.
Vitální nápoj Aloe Vera je třeba však pít dlouhodobě, denně a po dobu minimálně šesti měsíců. Čím horší je nemoc, tím pomaleji se musí s aplikací začínat. Důležitá je také kvalita nápoje Aloe Vera. Vzhledem k tomu, že se o ekzému tvrdí, že je nevyléčitelný, a že lze pouze zmírnit nebo odbourat příznaky, doporučovala bych pít Aloe Vera gel ještě nějakou dobu i v případě, že se nemoc přestala projevovat.
Samozřejmá je také vnější péče o pokožku. Zde bych doporučila časté a pravidelné používání Aloe Vera spreje společně s Aloe Vera Koncentrátem a Aloe Vera mastí s propolisem (pouze pokud není zjištěná alergie na propolis) pro vnější užití. Všechny tyto výrobky mají vysoký obsah čistého Aloe Vera gelu (od 79%) a jsou tedy velmi účinné. Sprej je příjemně chladivý, zbavuje plísní a zánětů, má zklidňující účinky. Aloe Vera Koncentrát vytvoří na pokožce lehký léčivý film, který pomáhá od případných zánětů a silně hydratuje. Aloe Vera mast s propolisem má promašťující a desinfekční účinky, hodí se pro velmi namáhanou a suchou pokožku.
Aloe Vera má obrovskou schopnost regenerovat. Používáním kvalitních Aloe Vera výrobků se předejde i případným jizvičkám. Tyto výrobky je možné kombinovat s léčivy nebo mastmi předepsanými lékařem. Navzájem se zvyší jejich účinnost.
Aloe Vera a Colostrum také dokáže předejít případným alergiím a kopřivkám, které se mohou vyskytovat společně s ekzémy (viz. článek Alergie).
Oproti tomu užívání Colostra podpoří a posílí organismus o důležité protilátky - imunoglobuliny. Pokožka je největším imunitním orgánem na těle. Má za úkol zabraňovat mikroorganismům, bakteriím a virům, aby pronikali dovnitř organismu a tím ho napadali. Pokožka porušená ekzémem bývá často rozpraskaná a zanícená, nemůže tedy dobře plnit svou úlohu týkající se imunitní obrany. Colostrum obohatí organismus nejen o imunoglobuliny navíc, ale také o růstové hormony, které podpoří obnovu kožních buněk a zajistí rychlé hojení ran.
Colostrum rychle dodá chybějící energii, která je velmi důležitá k procesu jakékoliv léčby. Posílený organismus pak umí více využít nejen svou schopnost samoléčit se, ale lépe přijme i případnou pomoc zvenčí, bude si s ní umět rychleji poradit.
Colostrum umí, prostřednictvím látek obsažených v něm, také vyvážit imunitní systém. To je velmi důležité v případě přehnaných reakcích imunitního systému, kdy organismus rozeznává běžné látky jako cizorodé a škodlivé a namíří proti nim svou reakci.
Jako obecné pravidlo platí, že jakýkoliv nový, a to i léčebný prostředek, nikdy napoprvé nedávejte na větší plochy, ale napřed proveďte test snášenlivosti. Aplikujte po několik dní (cca 3dny) malé množství na malý okrsek kůže. Pokud se neobjeví jakákoliv alergická reakce, pak teprve můžete dát na ostatní místa.
Použité zdroje: www.atopickyekzem.cz, www.ordinace.cz