Vředové onemocnění žaludku
Jednou z příčin (nejen) žaludečních vředů je mnohdy dnešní životní styl, protože ve světě, který nás obklopuje si člověk dokáže vytvářet spoustu stresu. Žaludeční vředy patří mezi peptická onemocnění. Vřed je defekt sliznice, který proniká její svalovou vrstvou. Vzniká, když na žaludeční sliznici působí kyselé žaludeční sekrety, proti kterým nemá dostatečnou ochranu. Když se pak naruší její celistvost, vzniká žaludeční vřed.
Žaludeční vřed obvykle vzniká, když převáží agresivní faktory nad ochrannými. Jedním z hlavních příčin je bakterie, vyvolávající zánět sliznice žaludku, tzv. Helicobacter pylori. Peptický vřed vzniká ve sliznici oslabené zánětem. V naší populaci se protilátky proti H. pylori nalezly u téměř 70% obyvatel. Ovšem ne každý infikovaný onemocní peptickým vředem.
Obvykle je žaludeční sliznice chráněna před vlastní kyselinou ochrynným lemem hlenu. Pokud vznikne nerovnováha mezi tvorbou ochranného hlenu a produkcí kyseliny, může dojít k částečnému natrávení žaludeční sliznice, tj. ke vzniku žaludečního vředu.
Na vzniku vředů se podílí mnoho faktorů. Někdy to může být jen jedna zjevná příčina, jindy se spoluúčastní na vyvolání vředů faktorů více. K produkci žaludeční kyseliny dochází obvykle při dlouhodobém stresu, vážných zraněních nebo rozsáhlých popáleninách. Při užívání alkoholu, kávy nebo nápojů s kyselinou citrónovou, které provokují zvýšení produkce žaludeční kyseliny. Užívání nikotinu snižuje slizniční prokrvení. Dlouhodobé užívání léků např. při bolestech, po srdečních nebo mozkových příhodách, ke kterým patří například acylpirin, ibuprofen, diclofenac a další. Vředy způsobené těmito léky jsou bohužel celkem časté. Další příčinou může být i rakovina, jaterní poruchy nebo jiné nemoci zažívání.
Onemocnění žaludečními vředy může probíhat mírnou formou s malými obtížemi, nebo je naopak provázeno velmi nepříjemnými a bolestivými projevy jako jsou pálivá, bodavá nebo tupá bolest, která bývá obvykle v oblasti nadbřišku nebo vpravo od střední břišní čáry pod hrudní kostí, může se šířit až pod pravý žeberní oblouk Bolest se hlásí zejména při jídle.
Žaludeční vředy se mohou projevovat také pálením v jícnu, pocitem návratu kyselého a pálivého zpět do jícnu, častou potřebou ke zvracení nebo přetrvávajícími bolestmi břicha. Známkou této nemoci je rovněž spavost a únava.
Někdy se bolest objeví a zase mizí, zejména po jídle. Někdy trvá několik dní a budí pacienta ze spaní.
Nemocný ztrácí chuť k jídlu.
Dalším symptomem je, že pacient hubne, ale někdy i tloustne, když zahání bolest jídlem.
Ve stolici se může objevit krev, bývá často zčernalá. Zvlášť pokud vřed praskne.
Nemocný trpí nevolnostmi, někdy zvrací. Známkou této nemoci je rovněž spavost a únava.
Obtíže jsou často sezónní a zhoršují se zvláště na jaře a na podzim. Vředy se mohou dále komplikovat buď krvácením, anebo prasknutím. V obou případech je třeba urgentní zákrok lékaře.
Při silných bolestech se používají léky k tlumení obtíží trávícího ústrojí (antacida), které sníží kyselost a na krátkou dobu pomohou. Situaci však neřeší. Nejpoužívanější a nejúčinnější jsou léky blokující sekreci kyseliny chlorovodíkové v žaludku, zejména blokátory protonové pumpy, jako Helicid a podobné přípravky. Pokud je u pacienta s žaludečním vředem objeven Helicobacter pylori, měla by být součástí léčby i jeho likvidace. Na to se používají antibiotika.
Chirurgická léčba žaludečních vředů se provádí zcela výjimečně, a to pouze při komplikacích. Jde zejména o krvácení, proniknutí vředu do břišní dutiny, neprůchodnost žaludku nebo dvanácterníku nebo podezření na zhoubný nádor.
Pokud lékař diagnostikuje peptický vřed, nezbývá než pozměnit životosprávu. Důležité je vyvarovat se stresové zátěži, dodržovat klid a dostatek spánku. Je nutné upravit dosavadní jídelníček. Zcela nevhodná je konzumace pochutin, které stimulují sekreci žaludečních šťáv. Proto je lepší omezit pití kávy, alkoholu a silného čaje. Smažená a kořeněná jídla také nemoci nepřidají.
Jak může pomoci užívání kvalitních Aloe Vera nápojů
Z výše uvedeného článku jsme se mohli dočíst, že vředy vznikají ve sliznici, která je oslabena zánětem. Jak známo, účinky Aloe Vera jsou silně protizánětlivé. Užívání kvalitní Aloe Vera, tedy dokáže zásadně bojovat s jednou z příčin tohoto onemocnění.
Dalším účinkem, kterým se Aloe Vera může „chlubit“ je srovnávání acidobazické rovnováhy v těle. Umí velmi hluboce odkyselovat organismus. Působí tedy i na tento problém, který se jeví jako jedna z dalších příčin. Překyselení organismu je kapitolou sama pro sebe. Způsobuje spoustu problémů, ze kterých pak vzniká mnoho dalších onemocnění a ta vředová jsou pouze jedním z nich. Užíváním Aloe Vera pro srovnání své acidobazické rovnováhy si člověk může pomoci na mnoha úrovních.
S překyselením organismu souvisí i další příčina vředového onemocnění, kterou je stres. Zažívání častého stresu způsobuje v organismu tvorbu dalších kyselin. V tomto případě Aloe Vera srovnává odbouráváním kyselin i psychickou pohodu člověka, protože zde opravdu vše souvisí se vším.
Aloe Vera umí odstraňovat vedlejší účinky léků, které opět sice na jednu stranu organismu pomohou, ale na stranu druhou mohou udělat nepořádek jinde. Např. užívání antibiotik je velmi „překyselující“ záležitostí.
Aloe Vera zajistí prokrvenost míst, tkání a buněk, které po dlouhou dobu (někdy i po velkou část života) nebyly prokrvovány tak, jak by měly být. Dnešní životní styl je totiž skutečně až toxickým (strava, stres, chemizace prostředí, vody…..).
Aloe Vera má také schopnost pomáhat v hojení ran a to nejen těch povrchových, ale také vnitřních (poškozené sliznice).
Jak může pomoci Colostrum
Colostrum je pro své schopnosti nazýváno také přírodním antibiotikem. Dostávají ho malá miminka všech savců, aby vůbec po narození přežila a lépe a především rychleji se přizpůsobila životu zde na zemi. Colostrum může pomoci vlastnímu imunitnímu systému v boji proti již zmíněné bakterii, která vřed způsobuje. Může se užívat i společně s předepsanými antibiotiky, které Colostrum podpoří v léčbě.
Růstové faktory, které Colostrum obsahuje, podpoří rychlý růst nové a zdravé sliznice žaludku, která je v tomto případě silně ničena kyselinami. Zajistí o mnoho rychlejší hojení.
Colostrum také dodá potřebnou energii, jejíž nedostatek je jednou z následků vředových onemocnění. Jakkoliv oslabený organismus nedokáže dlouho udržet v plném rozsahu zdravou souhru těla a ducha. Colostrum tedy tím, že zásadně posiluje imunitní systém, pomáhá zároveň udržovat psychickou pohodu, která je velmi důležitá při každé nemoci.
Pro více informací o Colostru se podívejte do rubriky Colostrum, protože toto není veškerý výčet schopností, kterým Colostrum oplývá :o)
Použité informace: Zaludecni-vredy.info